Timokinon Nedir? Timokinon Faydaları Nelerdir

Son dönemlerde adı sıkça duyulan ancak internette hakkında çok fazla bilgi bulunmayan timokinon bileşenin ne olduğu merak konusu oldu. Merak edenler internet üzerinden timokinon nedir sorusuna cevap aramaya başladı. Timokinon hakkında kısa şunu söylememiz gerekirse, herkesin yakından bildiği ve hemen hemen her evde bulunan çörek otu tohumundan elde edilen ana aktif fenolik bir bileşiktir. 

Çörek otunun yararlarının ne kadar fazla olduğu herkes tarafından biliniyor. Pek çok hastalığın tedavisinde ve zayıflama amacı ile de kullanılan çörek otunun yağından elde edilen timokinon bileşeni çörek otu gibi aynı şekilde pek çok hastalıkta kullanıldığı söylenmektedir. 

Bu esans üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla kullanıldığında toksin etkilerinin ortaya çıktığı belirtilmektedir. 

Timokinon Nedir?

Doğada bulunan her bitkinin bir derde deva olduğu bilinmektedir. Bitkiler, ilk insanlardan bu yana şifa verici özelliği bulunmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesine rağmen alternatif tıpı kullanmaya devam edenlerin sayısının çok fazla olduğu göz ardı edilmemelidir. Alternatif tıp alanında en çok tercih edilen bitkilerden biri herkesin mutfağında olan Nigella Sativa adındaki bitkidir. Adından kafanız karışmasın. Nigella Sativa çörek otu olarak bilinmektedir. Dini açıdan da açıklamalara konu olan çörek otunun ölüm dışında pek çok derde deva verdiği söylenmektedir. İncil’de de tedavi edici siyah kimyon olarak ifade edilmektedir. 

Çörek otu tıp dünyasında zayıflamaya, baş ağrısının giderilmesine, öksürüklerin durmasına, şekerin düşmesine, romatizma ağrılarına, kanser tedavilerine destek olmaktadır. Birçok durumda kullanılmaya devam eden çörek otunun asıl etken maddesi timokinon’dur.

İnternet üzerinde timokinon satış olarak araştırma yapanlar özellikle takviye edici gıdalarla karşılaşmaktadır. Özellikle virüslerin ve bakterilerin giderilmesinde, bağışıklığın güçlenmesinde son derece etkili olan timokinon gıda takviye ediciler ancak düzenli kullanıldığında etki göstermektedir. 

Timokinon Faydaları

Timokinon Faydaları

Timokinon faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Çok güçlü bir bileşen olduğu ifade edilen rimokinon’un yararları şu şekilde ifade edilmektedir:

 • Kansere karşı savaştığı bilinmektedir. Diğer bileşiklere karşın, kanser hücrelerine daha agresif davranması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kanserin tedavisinde kullanılan kemoterapiye ek olarak kullanıldığında kemoterapinin yan etkilerini azalttığı ve timokinon kanser hücrelerini öldürdüğü belirlenmiştir. 
 • Aynı zamanda bazı bakterilere karşı da savaşmaktadır. Bakterilerin hem ilerlemesini hem de oluşmasını engellemektedir. Vücuttaki antibiyotiklerin etkisini artırdığı gibi vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. 
 • Kanda bulunan glikoz seviyesini dengelemektedir. Aynı zamanda yüksek kan şekerini dengelemektedir. Ancak düşük kan şekeri olanların mutlaka dikkatli kullanması gerekmektedir. Aşırı kan şekeri düşüklüğü yapabilir. 
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda sindirim sistemindeki mukozal bariyer bütünlüğünü koruduğu belirtilmektedir. 
 • Günümüzde kanser tedavisinde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Ancak bu durumda kanser ilaçlarının vücuda verdiği olumsuz etkileri göz önünde bulundurmak gerekir. Tam da bu noktada devreye giren timokinon bu ilaçların vücuda verdiği yan etkileri azaltmaktadır. 
 • Kirli havanın etkisi olan solunum yolu hastalıkları da günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği konular arasında yerini almaktadır. Özellikle solunum yolu hastalıkları arasında olan astımın tedavisinde de kullanılabilir. Astımın ortaya çıkmasında likotrien adı verilen moleküller etkili olmaktadır. Timokinon ise bu moleküllerin üretilmesini engellemektedir. 
 • Bu bileşen üzerinde yapılan son araştırmaya göre kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’yi düşürmektedir. Aynı zamanda iyi kolesterol olan HDL’yi artırmaktadır. 
 • Son olarak timokinon etkisinden bahsederken kemikler kısmını da atlamamak gerekiyor. Çünkü timokinon kemikler üzerinde son derece etkilidir. Anabolik kısacası kemik yapımını artırmaktadır. 
 • Timokinon sinir sistemi üzerinde de son derece etkilidir. Kemik yapısını güçlendirmesinin yanında metabolizmayı da güçlendirmektedir. 

Timokinon Hangi Besinlerde Bulunur?

Etkili olan timokinon bereketli bir bitki olarak tanımlanan çörek otunda bulunmaktadır. Tedavi edici olan kullanılan çörek otu günümüzde özellikle bilim adamlarının bile etkisini çekmiştir. Çünkü geçmişten bu yana uzun bir yolculuğu olan çörek otu yararlı olan bu özelliğini timokinin maddesinden almaktadır. Düğün çiçeğigiller familyasından gelen bu besin ülkemizde de yetiştirilmektedir. Yağlı bir tohum olmamasına rağmen içerisinde uçucu yağ barındırmaktadır. Vitamin noktasında da son derece zengin olan çörek otu A, B1, B2, B6, C ve H vitaminleri ile folik asit ve niasin açısından da doyurucudur. 

Çörek otu özellikle ağrıların giderilmesinde, annelerde süt artırmaya, böbreklerdeki taşın düşürülmesinde, vücuttaki enfeksiyonların giderilmesinde, kolesterol ve şekerin dengelenmesinde, hücrelerin yenilenmesinde kullanılmaktadır. Gerçekten de ölüm dışında hemen hemen her derde devam olan çörek otu bakterileri de öldürdüğü bilinmektedir. 

Çörek otunun ham maddesini oluşturduğu ifade edilen timokinon aynı zamanda antioksisan, antienflamatuar, antibakteriyel ve antikanserojen etkilere sahip önemli bir bileşen olarak tanımlanmaktadır. 

Timokinon Neye İyi Gelir?

Her Gün Çörek Otu Yenir mi?

Çörek otu çok kuvvetli bir baharattır. Bu sebeple çörek otu tüketiminin bilinçli bir şekilde olması gerekmektedir. Aşırı çörek otu tüketimi vücutta istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Çörek otunu tüketmek isteyenlerin gün içerisinde en fazla 3 çay kaşığı kadar çiğ formunun tüketilmesi gerekmektedir. 2 hafta tüketim yaptıktan bir süre sonra ara vererek yeniden kullanıma başlayabilirsiniz. Zayıflamak isteyenlerin mutlaka yemekten sonra 1 kaşık tüketmesi yeterli olacaktır. Çörek otunun diğer faydalarından yararlanmak için tok karnına kullanmak yeterli olacaktır. 

Alerjen bir etkiye neden olabileceği için ilk zamanda ölçülü olarak kullanmakta yarar olduğu unutulmamaktadır. 

Timokinon Neye İyi Gelir?

Bu kadar yararlı olan bir etken maddenin neye iyi geldiği merak ediliyor. Bu noktada internette  timokinon neye iyi gelir sorusuna yanıt arıyor. Timokinon’un etken maddesi asit salınımını engellediği bilinmektedir. Sindirim sistemine de yardımcı olan bu besin, mukoza zarlarını koruduğu bilinmektedir. 

 • Herkesin evinde olan ve çok yönlü kullanılan çörek otunun da aynı şekilde iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Enfeksiyon ve iltihap gidermesi sebebiyle günlük olarak kullanıma uygundur. 
 • En çok çörek otunda bulunan timokinon böbrek fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bunun dışında kısaca çörek otunun faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz:
 • A,C ve B vitaminleri açısından son derece zengindir. 
 • Cilt bakımı için kullanılabilir. Cildin nem dengesinin kazanılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli olarak kullanıldığında ciltteki koyu rengin açılmasını sağlar. 
 • Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucunda çörek otunun yağında bulunan antioksidanlar kıkırdakların yırtılmasını engellemektedir. 
 • Çağımızın hastalıkları olarak ifade edilen sedef ve egzamaların tedavisi amacı ile de kullanılabilmektedir. 

Timokinon Yan Etkisi Var mı?

Son derece yararlı bir besin olan timokinonin yan etkisinin olup olmadığı merak edilmektedir. Konuya ilişkin yapılan araştırmalar sonucuna göre yan etki olarak görülebilen tek bir noktasının kan şekerini düşürmesi olarak belirtilmektedir. Bu durum da kan şekeri düşüklüğü yaşayanlar için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Deney hayvanları üzerinde yapılan timokinon denemelerinde hayvanlar tarafından iyi bir şekilde tolere edildiği söylenmektedir. 

Büyük yan etkili olan bu besinin ağırlıklı olarak çörek otunda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne kadar da yararlı olsa da son derece güçlü etkilere sahiptir. Unutulmamalıdır ki aşırı kullanılan bütün yararlı besinler vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. Bu sebeple tüketilirken her zaman ölçülü olmakta yarar vardır. 

Show CommentsClose Comments

Leave a comment