Yakı Otu

Yakı Otu Nedir? Yakı Otunun Bilinmeyen Faydaları

Görünüm itibarıyla da göz dolduran bir bitki olan yakı otu, son dönemlerin en popüler bitkileri arasında yerini alıyor. Faydalarıyla son derece zengin olan yakı otu özellikle ülkemizde Trabzon, Adana, Bitlis bölgelerinde yetiştirilmektedir. Alternatif tıp alanında da sıkça başvurulan bu bitkinin nasıl kullanılması gerektiği ve merak edilen faydalarını sizler için derledik!

Yakı otu, içerisinde barındırdığı doğal bileşenler sayesinde özellikle erkekler için prostat sorununa genel olarak da sindirim, hazımsızlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Bu sorunu yaşayanlar tarafından sıkça tercih edilen yakı otu mucizesinden faydalanmak isteyenlerin yapması gereken tek şey, yakı otunu düzenli olarak kullanmak!

Ülkemiz dışında da dünyada Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya bölgelerinde de yetiştiği bilinen yakı otu güçlü etkileriyle dünyanın her noktasındaki insanlara deva olmaya devam ediyor. Bitki dünyasında da Mera Gülü, bilinen bu bitkinin asıl adı “Herba Moxibustion” olarak ifade edilmektedir. Yararlı olan bu bitki hakkında çok fazla bilinmeyen bir durum da bulunuyor. Bir kısmının zehirli olabileceği bu bitkinin toplanma aşamasında son derece dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle doğada çeşidinin olduğu söylenen yakı otunun toplanması alanında uzman kişiler tarafından yapılması önerilmektedir.  

Yakı Otu Nedir?

Sağlığa yararlı olan ve alternatif iyileştirme kürleri arasında da kullanılan mor çiçekli bir bitki olarak karşımıza çıkan yakı otunun kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Küpe çiçeğigiller familyasının bir üyesi olan yakı otu nedir? Sorusuna ayrıntılı olarak yanıt vereceğiz!

Ülkemizde de yetişen ancak çeşitli ülkelerde de olduğu bilinen yakı otu, görüntüsüyle dikkat çeken bir bitkidir. Ortalama 2-3 cm çiçeği olan yakı otu uzun ot olarak da adlandırılmaktadır. Hemen hemen her mevsimde yetiştirilmesi mümkün olan yakı otu genel olarak doğada kendi kendine bitebilen bir bitkidir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Ancak toprak açısından uygun olduğu Trabzon, Adana ve Bitlis bölgelerinde daha sıkça karşımıza çıkmaktadır. 

Genellikle kurutulmuş hali çay formunda tüketilmektedir. Bunun dışında çeşitli otlarla harmanlanmış olarak gıda takviyesi olarak da tercih edilebilir. 

Çok fazla bu şekilde kullanılmasa da yaraların tedavisi için nemlendirilerek lapa haline getirilir ve yaraların üzerine sürülür. Bu şekilde yara iyileştirici özelli olduğu da bilinmektedir. 

Yakı Otu Nedir

Yakı Otu Faydaları

Doğada zengin olarak yetişen yakı otu bitkisi faydalarıyla pek çok hastalığa deva olmaktadır. Dozunda bir şekilde kullanıldığında hemen hemen herkes yakı otu faydalarından yararlanabilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi konusunda yararları olduğu bilinen yakı otu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yakı otu denilince devası olduğu ilk problem kabızlık olarak belirtilmektedir. 
  • Sindirim sistemine de yararlı olan yakı otu, sorunlu olan sindirim sistemini düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Bu şekilde de kabızlık sorununu ortadan kaldırır. 
  • Vücuttaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur. 
  • Düzenli bir şekilde tüketilen yakı otu aynı zamanda hazımsızlık çekildiği zaman vücudu rahatlatmaktadır. 
  • Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin en sık karşılaştığı prostat yakı otu ile tedavi edilebilmektedir. 
  • İyi bir idrar sökücü olduğu bilinen yakı otunun aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği söylenmektedir. İdrar kanallarını temizleyen yakı otu bu alanda sorunu olanlar tarafından tedavi amaçlı tercih edilmektedir. 
  • Özellikle kadınlarda regl döneminde meydana gelen stres ve sinirlilik halini ortadan kaldırır. Vücuda sakinlik ve dingilik verir. Sakinleştirici bir özelliği olduğunu söylemek mümkündür. 
  • Aynı zamanda kadınların vücutları bu dönemde çok fazla ödem toplamaktadır. Ödemlerin ve şişliklerin giderilmesi için de kullanılabilir. 
  • Saçların uzamasını isteyenler yakı otunu kullanmaktadır. Hem dökülme önleyici hem de hormon seviyesini dengelemesi sebebi ile saçların sağlıklı olmasını sağlayacaktır. 
  • Mevsimsel olarak dönem dönem ortaya çıkan kuru öksürük ve burun akıntısını keser. 

Yakı otunun çok fazla faydası bulunuyor. Ancak mutlaka dozunda ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Yakı otu fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilmektedir. En sık karşılaşılan yan etkisi vücutta kaşıntı ve kırmızı döküntülerdir. Bu yan etkilerle karşılaştığınız zaman yakı otunu fazla tükettiğinizi anlayabilirsiniz. 

Yakı Otu Ne İşe Yarar?

Yakı otunun görüldüğü üzere çok fazla kullanım alanı ve yararı bulunmaktadır. Ancak tabi ki bununla sınırlı değildir. Resmen doğanın bir mucizesi olarak da bilinen yakı otu ne işe yarar? Sorusuna farklı bir şekilde şu açıdan da cevap verebiliriz:

Yakı otu çayı aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin de yardımına koşuyor. Çünkü sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan bu bitki metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Bu şekilde hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Sindirim sistemi düzenli olarak çalışan kişilerin kilo vermesi daha kolay olmaktadır. Ancak yakı otu çayını sadece zayıflamak için tüketmek istiyorsanız, mutlaka bir uzmandan destek almanız yararınıza olacaktır. Beslenmeye dikkat edip spor yaptığınızda da yakı otu ile zayıflayabilirsiniz. 

Erkeklerde özellikle orta yaştan sonra ortaya çıkan, fakat çoğu kişinin çekincesinden dolayı tedavi amaçlı doktora gidemediği bir problem olan, prostat için de kullanılır. Erkeklerde belirli bir yaştan sonra görülen prostat ne yazık ki ülkemizde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Yakı otu prostat tedavisi dışında prostatın ilerlemesinde ve büyümesinin engellenmesinde kullanılmaktadır. 

Yakı Otu Faydaları

Yakı Otunun Zararı Var Mı?

Doğada bulunan yakı otunun çok sayıda derde şifa olduğu bilinen bir gerçek ancak dozunda kullanılmayan yakı otunun aşırıya kaçıldığında bir takım zararlarının olabileceği unutulmamalıdır. Yakı otu bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. 

Hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekir. Kronik bir rahatsızlığı olan kişiler de illa ki kullanmak istiyorsa mutlaka bir doktor tavsiyesi alması gerekiyor. Yakı otu çok kullanıldığı zaman kişide ciddi derece mide bulantısı ve kusma görülebilmektedir. 

Yakı Otu Nasıl Kullanılır? 

Faydalarını duyanlar arama motorlarında yakı otu nasıl kullanılır? Sorusuna cevap arıyor. Yakı otunun kullanımı genellikle çay şekildedir. Doğal bir bitki olan yakı otunun çayının yapımı son derece basittir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi yakı otunu mutlaka dozunda ve ölçülü olarak kullanmak gerekiyor. Yakı otu çayını şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Bir bardak suyu cezvede kaynatın. Kaynama noktasına gelen suyun içerisinde ortalama bir tatlı kaşığı kadar yakı otu ekleyin ve ocağı kapatın. Bu şekilde çayın demlenmesini bekleyin. Yakı otunun demlenmesi ortalama 8-10 dakika sürmektedir. Demleme işleminden sonra süzgeç ile çayı başka bir bardağa boşaltın ve içmeye hazır hale getirin. Çayınızı tatlandırmak isterseniz içine bir miktar bal ya da pekmez ekleyebilirsiniz. 

Görüldüğü üzere yapımının son derece kolay olduğu bu çayda yakı otu mucizesi için mutlaka demleme aşamasına gerekli özeni göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda yakı otunu kesinlikle kaynamış olan suyun içerisine ekleyin. 

Yakı otunu çay formunda tüketmek istemeyenler de kapsül halini tercih edebilir. Kapsül halinde olan yakı otu özellikle artık günümüzde pek çok erkekte görülen prostat sorununa da çözüm olabilmektedir. İçerisinde yakı otu, cüce palmiye, ısırgan otu, kuşkonmaz, kereviz tohumu ve brokoli gibi bitkilerin bulunduğu yakı otu içeren gıda takviye edici kapsül, ilaç niteliğinde olmayıp dışarıdan takviye edilen gıda takviyesi grubuna girmektedir.