Anne Sütünü Artıran Bitki: Melek Otu

Anne sütü doğanın insanlara sunduğu en değerli gıdalardan birisidir. Bu sebeple çocukların kesinlikle yeterli miktarda anne sütü almaları gerekir. Anne sütünün muazzam özellikleri vardır. Birinci olarak vücuttaki kök hücre oluşumunu desteklemesi sebebiyle önem arz eder ve çocukların muhakkak anne sütü ile beslenmesi gerektiğini gösterir. 

Anne sütünü artıracak gıdalar ve çeşitli yöntemler yıllardır insanlar tarafından araştırılmakta ve öneminin büyüklüğü sebebiyle daima gündemde kalmaktadır. Bu yöntemler arasında en etkili olanlar ise tıbbi bitkilerdir. 

Bitkiler dünyası oldukça geniştir. Bir tek bitki birden fazla hastalığa iyi gelebilecek kadar etkili olabilir. Bitkilerin bizzat yaprağından ve tohumundan elde edilen yağlar, çaylar insanlara ciddi sağlık sıkıntıları yaşatan ve zaman zaman ilaçların çaresiz kaldığı durumlarda dahi etkili olabilmektedir. Anne sütü gibi insan sağlığı için epey mühim olan meselede de doğal yöntemlerin kullanılması ve anne sütünün bu yollarla artırılmaya çalışılması önerilmektedir. 

Doğada insan vücudunun sağlığına destekçi olan ve söz konusu anne sütünün artmasında etkisi yüksek olan bitkilerden biri “melek otu”dur. Melek otu, tarihte yüzlerce yıldır anne sütünü artırmak için kullanılan bilimin teyit ettiği bir bitkidir. İsmini tam olarak etki ettiği noktadan alır. Melek, anneler için kullanılan bir benzetme unsuru olduğundan anne sütüne tesir eden bu bitkinin ismi melek otu olmuştur. 

  • Melek otunun çayını tüketmek anne sütünü artırma konusunda çok değerlidir. Vücuttaki prolaktin hormonunu destekleyici, sekrasyonu arttırıcı özelliği bulunur. 
  • Sütü neredeyse akmayacak kadar az olan kadınlar melek otu bitkisini kullandığı zaman anne sütünü artırır. 
  • Çin, Hint, Anadolu tıbbında hatta Avrupa’da yapılan fitoterapi çalışmalarında melek otunun tıbbi etkisinin varlığına şahit olunmuştur.
  • Melek otunun çiçekleri sinir ve strese iyi gelir. Aslında stresi gideriyor olması ile anne sütünü artırması paralellik taşır. Çünkü anne sütünü azaltan etmenlerden biri vücuttaki oksidatif strestir. 

Anne sütünün faydaları

Melek Otu İle İlgili Dr. Muammer Yıldız Notu

“Melek otu uzun zaman arayışını sürdürdüğüm ve fitoterapide beni en fazla heyecanlandıran bitkilerden birisidir. Melek otuna şekilce çok benzer bitkiler olduğu için bunu bulmak biraz zamanımı aldı.

Bu bitkiyi araştırırken halk arasında kullanımının bir hikâyesi olduğunu da öğrendim. Hatay ile Suriye arasında İslamiyet’ten önceye dayanan Kızlar Kalesi adında bir kale var. Bu kalenin duvarlarında yazılan yazılar sebebiyle bir inanış oluşmuş. Bu inanışa göre kalenin içindeki mağaranın duvarlarından akan sulardan içen annelerin sütü çokça akmaya başlıyor. Kalenin duvarlarında bir yazıt haline gelecek kadar kabul gören bu inanış İslamiyet’ten öncesine dayansa da Müslüman halk tarafından da benimsenmiş.

Biz de kalenin içinde böyle bir suyun anne sütünü artırıp artırmadığıyla ilgili araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalar esnasında kalenin yanında, fitoterapi kitaplarında da yazan ve anne sütünün artmasını sağlayan melek otu adında bir bitki olduğunu tespit ettik. Annelerin sütüne fayda sağlayanın aslında burada yetişen bu bitki olduğunu anladık. Dolayısıyla melek otunun anne sütü üzerindeki etkinliğini böyle bir olay üzerinden de teyit etmiş olduk. Daha sonraki yaptığımız çalışmalarda da bunun mükemmel sonuçlar verdiğini fark ettik.

Aslında bu değerli otu ilk defa bu kalede görmeden önce hakkında araştırma yaparken televizyonda bir film sahnesinde gördük. İstanbul surlarında çekilen bu sahne üzerine İstanbul’a gittik ve gerçekten İstanbul surlarının, Edirnekapı mezarlığının tamamının melek otu ile dolu olduğunu gördük. Yani aslında eski kaleler, surlar çok değerli tıbbi bitkilerin adresi olabiliyor. Sebebi ise buralarda yaşayan insanların bu tıbbi bitkilerin tohumlarını, köklerini doğadan getirip böyle büyük yaşam yerlerinde ekmeleridir.”

Anne Sütünü Artıran Kür

  • Melek otu (100 g) 
  • Isırgan otu (50 g) 
  • Bodur otu (50 g) 

1 litre çay haline getirilir ve 3 kupa, aç karnına içilir.

Anne sütüne fayda sağlaması açısından, annelerde yaygın görülen folik asit eksikliğini telafi eden ısırgan otu ve anne sütüne karışarak çocuğun hazmına yardımcı olan rezene bitkisi de kullanılabilir. Melek otu ile beraber bu üç bitkinin karışımından elde edilen çay anne sütü adına doğadaki en değerli formüllerden biridir.

Çayın Hazırlanışı:

  • Melek otu (100 g) 
  • Isırgan otu (100 g)
  • Rezene (100 g)

Kurutulmuş bitkiler karıştırılır. 1 litre kaynamış suya karışımdan 1 yemek kaşığı eklenir. 10-15 dakika boyunda demlenir. Aç veya tok karnına tüketilir.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment